Jak nakupovat čerpadlo?

1) Je v blízkosti elektřina?
Pokud je v blízkosti zdroje vody elektřina, ověřte si, zda jednofázový či třífázový proud. Pokud není elektřina, můžeme použít:

a) ruční pumpu
b) benzínové čerpadlo

2) Jakou kapalinu chceme čerpat?
Chceme čerpat vodu pitnou nebo užitkovou, dešťovou, splaškovou nebo hustý kal? Jaké teploty? Nebo snad olej, emulzi, mléko, šťávy, vodu s kamínky ze stavebního výkopu? To vše se dá čerpat.

3) Odkud a kam ji chceme čerpat?
Zdrojem vody je vrt, studna, potok, rybník nebo nádrž? Jak je hluboký a jak daleko budeme čerpat? Povrchová čerpadla dokáží nasát kapalinu maximálně z hloubky 8 metrů (většina z menších hloubek). Pro větší hloubky musíme použít čerpadla ponorná. U povrchových čerpadel má vliv na sání i vzdálenost čerpadla od zdroje. Ponorné čerpadlo lze použít téměř vždy. Bývá však většinou dražší.

4) Jak často  budeme čerpat?
Budeme čerpadlo využívat celoročně v rodinném domě v nepřetržitém provozu, nebo jen občas v létě na zahradě? To vše rozhoduje při výběru čerpadla.

5) Jaké množství chceme čerpat a k jakému účelu využívat čerpadlo?
Důležitý faktor pro výběr čerpadla je množství čerpané kapaliny a konečný tlak (chceme rychle přečerpat, stříkat pod tlakem nebo čerpadlo využít k něčemu  jinému?). Na výsledný tlak a množství má vliv vzdálenost k místu čerpání a průměr výtlačné hadice či potrubí. Údaje o tlaku a množství bývají napsané na čerpadlech. Pozor, často jsou uváděny pouze maximální hodnoty beze ztrát!Na základě těchto 5-ti bodů, jsme si dovolili rozdělit čerpadla do kategorií:

a) Odstředivá
b) Ponorná
c) Kalová a drenážní
d) Článková samonasávací
e) Fontánová
f) Bazénová filtrační čerpadla
g) Membránová
h) Speciální čerpadla
i) Benzínová
j) Oběhová


Rada na závěr:
Nákup čerpadla bez konzultace s kvalifikovaným prodejcem a bez zabezpečeného pozáručního servisu je hazard !
 
 
 
RAUS - Raus Roman - netkatalog.czČerpadla - netkatalog.cz